مقدمه

بسم اللَّه الرحمن الرحیم
و الصلاة و السلام علی سیّد الأنبیاء أبی القاسم محمد صلی الله علیه و آله و آله الطاهرین.
بی شکّ، شریعت جاودانه اسلام کاملترین شریعت الهی از سوی خداوند متعال است که توسّط آخرین پیامبر الهی، حضرت محمّد بن عبداللَّه صلی الله علیه و آله برای هدایت بشر و معرفی سعادت ابدی و کمال سرمدی به انسان‌ها ابلاغ گردیده است.
ولی متأسّفانه این شریعت انسان ساز، توسّط بعضی از نابخردان متعصّب، تحریف شده و با ایجاد شبهات مغرضانه، سعی در تبلیغ افکار افراطی و بی اساس به عنوان احکام اسلام نموده و برخی از مسلمانان را از شریعت ناب محمّدی دور کرده و باعث شکاف میان امت اسلامی می‌شوند.
ابن تیمیّه یکی از افرادی است که با ترویج افکاری پوچ، به تربیت شاگردانی مانند «ابن قیّم» پرداخت و راه را برای پایه‌گذاری مسلک وهابیّت، توسّط محمّد بن عبدالوهاب فراهم نمود. آنان در راستای تبلیغ عقاید خویش، پیروان اهل‌بیت علیهم السلام را به جرم اعتقاد به عقایدی برگرفته از شریعت ناب محمّدی، متهم به شرک و کفر کردند.
طبیعی است که عدّه‌ای فریب آنها را خورده و اکنون در دفاع از عقاید بی‌اساس وهابیّت، با طرح شبهاتی درباره عقاید شیعه، قصد تخریب چهره پیروان اهل بیت را دارند.
یکی از موضوعاتی که همواره محور شبهه افکنی و تبلیغات آنان بوده موضوع زیارت است. کتابی که در پیش روی دارید قسمتی از کتاب «در پرتو شریعت» است که در پاسخ به شبهات وهابیّت نوشته‌ام. نظر به اهمّیت مباحث مربوط به زیارت، شبهات و پاسخ‌های مربوط به آن توسّط «معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبری» منتشر شده که در اختیار جویندگان حقیقت قرار می‌گیرد.
قم- حوزه علمیه
عباسعلی زارعی سبزواری
27/ 11/ 86